Знаете ли, че месеците от годината си имат истински български имена и славянски имена. Всъщност и аз наскоро разбрах. Хората, които попитах, в най-добрия случай знаеха едва няколко от тях.
Кое е българското име на всеки месец от годината?
Януари – Голям Сечко – Просинец
Името е много познато на някои хора от приказката, която Елин Пелин е посветил на Голям Сечко, брат му Малък Сечко и баба им Марта. Славяните пък наричат януари Просинец, заради започващото нарастване на деня.
Февруари – Малък Сечко – Свецан (Свещ)
Ние го наричаме като по-малкия брат на Голям Сечко. Именно заради това февруари е лют. Въпреки, че е последния месец от зимата. Славяните го наричат на свещ, заради християнските традиции и пречистването. През февруари е празникът на светлината Сретение Господне.
Март – Баба Марта – Сух
Винаги сме свързвали този месец с Баба Марта. Но славяните са решили да обвържат името с характерната сухота на този месец. Земята все още е премръзнала след зимата.
Април – Брезов – Брязок
Тук имаме единомислие. Това е цветният месец, месецът, в който всичко пониква и започва да расте. Вдъхновено е и конкретно от цъфтежа на брезите. В някои страни го наричат още Мали травен, защото тогава започва по-буйното поникване на треата.
Май се нарича Тревен или Велики Тревен
Това е месецът, в който природата расте най-бурно. Името е в пряка връзка с това. Всички славянски народи са приели това тълкувание.
Юни – Изок/Червеник – Липан
Българите от едно време го наричали Червеник, червеният месец, но не знаем каква е точната причина. Другите славяни използват разновидности на Липан и Липен, отново неизвестно защо.
Юли – Жътвар – Сърпен
Тук отново имаме единомислие между всички народи, тъй като жътвата е основен символ в културата ни. Просто ние сме го кръстили на самата жътва, а те на сърпа, с който се жъне.
Август – Орач – Голям сърпен
Това е месецът, който е наречен на копачите и орачите. Другите народи обаче са решили да го свързват като част от процеса по жътва.
Септември – Руй – Гроздобер
Ние го наричаме Руй, защото смятаме това за най-плодородния и изобилен период от годината. В други страни го наричат гроздобер, защото свързват плодородието именно с гроздето.
Октомври – Листопад – Виноток
За българското наименование няма нужда да обясняваме. При другите славяни има един по-интересен момент, тъй като свързват месеца с претакването на виното.
Ноември – Груден – Листопад
Понеже времето е различно в различните славянски страни, при нас наричаме месеца на замръзването на земята на буци. При други славяни това е времето, когато листата падат.
Декември – Студен – Коледар / Груден
Обяснимо е българското наименование на месеца. Коледар обаче някои славяни наричат декември, заради наближаването на светлия празник. В други страни, където тогава замръзва земята, го наричат като нашия ноември.