Летният сезон е точно зад ъгъла, което означава, че е време да се подготвите за засаждане на зеленчуци, плодове и горски плодове. Събирането на богата реколта е мечтата на много градинари. За да направите това, първо трябва да защитите растенията от вредители. Много хора избират най-простия път за това – използват пестициди. Въпреки че всяка година около тях се водят сериозни дискусии.
Терминът „пестицид“ произлиза от комбинация от две латински думи: pestis – „заразявам“ и caedo – „убивам“. Това са отрови, използвани за унищожаване на вредители и патогени на растенията, както и на паразити и плевели. Най-често използваните групи пестициди са хербициди, които убиват плевели, инсектициди, които убиват насекоми вредители, и фунгициди, които се борят с патогенни гъбички.
Главният специалист на свободна практика по терапия и обща медицинска практика на FMBA за Централния федерален окръг Александър Королев каза, че днес на пазара се предлагат повече от пет хиляди вида пестициди и 700 химически съставки.
„В сравнение с началото на 40-те години на миналия век, когато пестицидите са били използвани за първи път, днес потреблението им в селското стопанство се е увеличило десетократно. Но ако това е така, тогава ползите от използването на пестициди са неоспорими , но какви клопки могат да ни очакват от контакта с тези вещества, трябва да се сортират“, каза Александър Королев .
Когато противоотровата стане отрова
Пестицидите със сигурност са токсични за хората, но степента на токсичност зависи от количеството на веществото, времето на излагане, състоянието на тялото и други фактори. Според Корольов при попадане на пестициди в организма е възможно остро или хронично отравяне.
Лекарят каза, че има контактни пестициди, които не проникват в растенията. Сред най-популярните „контакти“ е сместа от Бордо – разтвор на меден сулфат във варно мляко. Но има системни вещества, които, напротив, проникват в клетките на плода.
„Пестицидите според масовото мнение са второто зло след нитратите. Опасността от хронично излагане на пестициди се крие в дългосрочни канцерогенни, мутагенни и алергизиращи последици за организма“, предупреди Александър Королев.
Той отбеляза, че опасността се крие не само в пресните плодове, зърнени храни и зеленчуци, но и в продуктите, произведени от тях.
„Въпреки това, ако следвате стриктно препоръките за употреба на пестициди, можете да избегнете последствия, опасни за човешкото тяло.“, увери лекарят.
Има мнение, че остатъчните концентрации на пестициди в плодовете или в продуктите от растителни суровини са безопасни за човешкото тяло. Но ако количеството пестициди надвишава максимално допустимото ниво, рискът от отравяне се увеличава. Такава храна може да предизвика алергични реакции, нервни разстройства и редица други заболявания.
„Американската екологична организация Environmental Working Group ежегодно съставя списък на т. нар. Мръсна дузина. Според този списък прекомерни концентрации на пестициди са открити в люти чушки, целина, картофи, домати и спанак. От плодовете най-опасни са прасковите, нектарините, ябълките и крушите. Списъкът включва и такива популярни горски плодове като ягоди, череши и грозде“, отбеляза Александър Королев .
Лекарят допълни, че най-малко пестициди има в царевицата, авокадото, граха, зелето, карфиола, броколите, лука, аспержите, патладжана, пъпеша, кивито, мангото, папаята и ананаса.
„Клиничната изява на острото отравяне с пестициди варира в зависимост от вида на химикала. Общите и най-чести симптоми са слабост, безпокойство, конвулсии, диспептични разстройства, изтръпване на крайниците, световъртеж”, обясни лекарят.
Най-чувствителни към пестицидите са децата, тийнейджърите, възрастните хора, както и хората с отслабен организъм и хронични заболявания. Излагането на химикали е особено опасно по време на бременност и кърмене: прониквайки през плацентарната бариера, веществата влияят негативно на развиващия се плод.
Ако има съмнение за отравяне, важно е да се оцени връзката между появата на определени промени в благосъстоянието и времето на потенциален контакт с химикали.
Симптоми на отравяне с пестициди:
- Кожа и очи: При контакт с кожата или очите химикалите могат да причинят дразнене, включително зачервяване, сърбеж и възпаление.
- Проблеми с дишането: Пестицидите, особено при вдишване, могат да причинят кашлица, затруднено дишане или задушаване.
- Проблеми с храносмилането: гадене, повръщане и диария могат да се появят, ако се консумира храна, обработена с пестициди, или ако веществото бъде случайно погълнато.
- Нервни разстройства: Някои пестициди могат да повлияят на нервната система, причинявайки замаяност, слабост, безпокойство, раздразнителност, главоболие и дори гърчове.
Ако има признаци на отравяне, Корольов препоръчва незабавно да се свържете с най-близкото медицинско заведение, в тежки случаи да се обадите на линейка.
Можете да избегнете отравяне, като стриктно спазвате прости правила:
- Бъдете внимателни при работа с токсични химикали: носете ръкавици, очила и защитно облекло.
- Спазвайте стриктно приложените инструкции за използване на химикали. Да не се превишава допустимата доза!
- Съхранявайте пестицидите при подходящи условия, далеч от храни и недостъпни за деца и домашни любимци.
„Опитайте се да не купувате селскостопански продукти на спонтанни пазари. Преди да ядете, трябва да измиете старателно храната, да обелите и да отстраните листата. Важно е да не пренебрегвате топлинната обработка“, препоръча лекарят.
Точната концентрация на пестициди в плодовете може да се определи само в лаборатория. Други методи не дават надеждни резултати. По външния вид на продуктите понякога е възможно да се определят тези, в които съдържанието на пестициди е по-високо от нормата: това ще бъде показано по цвят, форма и мирис. Например, много ярки, наситени цветове показват излишък от химически компоненти. Здравословните плодове и зеленчуци не винаги имат правилната форма. Също така си струва да разгледате по-отблизо размера на продукта: плодът е твърде голям, най-вероятно е бил подложен на химическо хранене. Растенията, отглеждани без пестициди, нямат силна миризма. Също така отклонение от нормата се показва от пълната липса на естествен аромат.