Повече от 900 000 души в Обединеното кралство страдат от деменция и броят им се увеличава с всеки изминал ден, тъй като хората живеят по-дълго.
Въпреки че все още няма лечение за това състояние, важно е то да бъде диагностицирано рано, за да може да се предложи лечение и подкрепа.
Диагностицирането на деменцията е толкова трудно, тъй като съществуват над 200 подтипа на деменция и въпреки че всички те могат да засегнат мозъчните клетки на човека по различни начини, симптомите често се пропускат или се приемат за нещо друго.
Eдин от експертите по деменция предупреди, че рядка подформа на деменция често се бърка с „криза на средната възраст“.
Д-р Сюзън Мичъл, ръководител на отдел „Политика“ в британската организация „Изследване на Алцхаймер“, обясни, че докато някои форми на деменция, като болестта на Алцхаймер, първоначално засягат паметта на човека, други форми, като фронтотемпоралната, могат да променят личността на човека – и това може да бъде „доста предизвикателно“, защото симптомите „се припокриват с други неща“.
Д-р Мичъл говори специално за Mirror по повод Световната седмица за повишаване на осведомеността за фронтотемпоралната болест:
„При други форми на деменция, като фронтотемпоралната, тя може да промени личността ви. Тук може да се окаже доста трудно, защото тези симптоми могат да се припокриват с други неща. Понякога на хората се казва, че имат криза на средната възраст. Всъщност това не е така, те развиват деменция. Тя може да промени задръжките ви.
„Някои от тях са свързани с липсата на задръжки. Знаем, че някои хора започват да извършват дребни престъпления, например. Това е наистина широк набор от неща и бих казал, че това е по-редкият край на спектъра. То може да се припокрива с други неща, поради което хората си мислят, че е криза на средната възраст.“
Фронтотемпоралната деменция е рядка форма на деменция, която първоначално засяга поведението и езика на човека, и макар че повечето хора развиват деменция в края на 70-те и 80-те години, този тип обикновено засяга хора на възраст 45-65 години.
Признаците на фронтотемпоралната деменция включват неподходящо или импулсивно поведение, прояви на егоизъм или безчувственост и проблеми с умствените способности, като например лесно разсейване и трудности при планирането.
Тази седмица съпругата на актьора от „Умирай трудно“ Брус Уилис разказа за начина, по който фронтотемпоралната деменция е повлияла на семейството им. През 2022 г. 68-годишният актьор се оттегли от светлината на прожекторите поради борбата си с афазия, която засяга езиковите умения на човека, но по-рано тази година семейството разкри, че състоянието му е прогресирало до фронтотемпорална деменция.
Според д-р Мичъл един на всеки двама души ще бъде засегнат от деменция през живота си – или поради това, че сам я е развил, или поради това, че е подкрепял и се е грижил за близък човек, или и поради двете причини.
Ето защо е изключително важно да знаем какви са симптомите, а според проучване, проведено от Alzheimer’s research UK съвместно с YouGov, информираността за болестта все още е доста ниска, като само един от всеки двама души може да посочи загубата на паметта като причина.
Тя добави: „Хората с деменция всъщност са доста уязвими, те често не осъзнават какво се случва с тях, имат нужда близките им да им помогнат да се обърнат към тях, за да получат диагноза, грижи и подкрепа и, надявам се, лечение, ако има такова.
„Ако не знаете какво търсите, може да е наистина трудно. Ето защо една трета от хората не получават диагноза за деменция. Често са необходими няколко години, за да бъде поставена диагноза. В Обединеното кралство не бихме приели това за рак или други заболявания. Не мисля, че трябва да го правим и за деменцията.“