Повече от година пациентът страда от тежка инфекция на костта
За първи път специалисти-ортопеди в Бургас използваха биоактивно стъкло, за да спасят от ампутация тежко инфектиран крайник. Иновативният метод е приложен в Отделението по ортопедия на УМБАЛ Бургас, от екипа на д-р Стоян Христов, дм. – д-р Димитър Балабанов, д-р Даниел Желев, д-р Краю Краевски.
Пациентът е мъж, който преди повече от година счупва при падане десния си крак. Претърпява операция, но заради слаб имунитет и придружаващи заболявания не успява да се възстанови напълно. Развива тежка инфекция, която засяга околните тъкани, а костта започва да се стопява – получава се т.нар. псевдоартроза.
„Постоянно имах рани, гной от раните, нищо не помага. Изпих няколко антибиотика, имах и допълнителни операции, но кракът така и не зарастваше“, разказа пациентът – 60-годишният Милчо Андреев.
За да не се стигне до ампутация и да спаси крака на пациента, д-р Христов решава да приложи иновативен метод, който навлиза в България в края на миналата година. На мястото на стопената кост се имплантира т.нар. биостъкло – биосъвместим материал, който съдържа силиций, калций, и фосфор.
Биоактивното стъкло запълва кухината, която се образува при отстраняване на инфектираните тъкани и стимулира процесите на костното възстановяване. Специалният му състав действа антисептично и не позволява развитието на инфекция. На практика то създава структура за заместване на костни дефекти , подпомага изграждането на част от липсващата кост, като същевременно овладява възпалението и днес пациентът вече е на крака и може да напусне болницата.
„Много съм благодарен на д-р Христов и неговия екип. И особено много на сестрите в отделението, които имаха чудесно отношение и грижа към мен“, сподели Милчо Андреев.
Заместването на дефект в човешката кост с биоматериал е голямо предизвикателство пред медицината, затова ортопедията възлага големи надежди на новия материал. Той наподобява костната структура и може успешно да се прилага при мащабни операции за лечение на костни дефекти, трудно зарастващи фрактури, костни инфекции, както и при инфектирани изкуствени стави, обясни д-р Стоян Христов.