Заради опасенията си от ръста на цените на недвижимите имоти и страха, че няма да могат да си купят собствено жилище в бъдеще, много млади семейства, които са възнамерявали да закупят имот през следващите пет до десет години, предпочитат да го направят сега, твърдят агенти на недвижими имоти, съобщава Труд бг.
На пазара се наблюдава тенденция купувачите да бъдат много по-взискателни към имотите, което върви ръка за ръка с желанието на хората да живеят в собственото си жилище или да се преместят в по-голям и по-добър апартамент.
Обикновено хората придобиват нужната сума пари за своя апартамент или къща с помощта на кредит, който ще изплащат в продължение на дълъг период от време.
По този начин те искат имотът да отговаря възможно най-точно на техните нужди. Вследствие на това времето, необходимо за приключване на продажбата, се удължава и купувачите разглеждат повече имоти, преди да изберат един. Недвижимите имоти се радват на голямо търсене в София и други големи градове на страната.
Необходимостта да се предпазят парите от прекомерната инфлация е една от основните причини хората да купуват.
В резултат на това има търсене както от лица, които искат да спасят парите си, така и от такива, които искат да се преместят със семействата си. Въпреки че мнозинството купува жилища, за да ги отдава под наем, процентът на купувачите с инвестиционен мотив е сравнително постоянен, а основната им цел е именно да защитят стойността на парите си.
Брокерите твърдят, че съществуват значителни разлики в състоянието на пазара не само между различните населени места, но и между отделните квартали на големите градове.
В София има райони, в които има повече купувачи, отколкото продавачи, където цените растат по-бързо и където финализирането на една продажба отнема по-малко време. Относително равновесие между търсенето и предлагането има в така наречените „нови квартали“, като „Малинова долина“, „Манастирски ливади“ и „Витоша“.
Българите са свикнали да живеят сами. В резултат на това има значително търсене на жилища.
И нищо няма да промени това. Брокерите твърдят, че пазарът на недвижими имоти в страната често се влияе от чувства, а не от логически обосновки. Хората правят това, защото искат да осигурят на семействата си възможно най-голям дом. Ако едно жилище в предпочитаното от тях място отговаря на всички техни стандарти за дизайн и размер на стаите, общите пространства и околността, те са готови да похарчат по-висока цена за него.
Търсенето на работещите хора да живеят в по-големи, по-съвременни и практични жилища в големите градове и около тях, където е концентриран пазарът на жилища, расте заедно с техните заплати.
Много граждани на страната имат високи заплати, над нормата, и продължават да се интересуват от пазарите на недвижими имоти и кредити. Брокерите прогнозират, че по този начин първокласните къщи в желаните райони ще отчетат най-голям ръст в търсенето.
- Съществува ожесточена конкуренция.
- Лихвените проценти по ипотечните кредити са доста ниски.
- Можете бързо да смените банката.
- Поради ожесточената конкуренция между банките лихвените проценти не се увеличават.
- Според финансисти изобилието от парични средства в банките в страната допринася за ниските лихвени проценти по жилищните кредити.
Лихвените проценти по депозитите все още са доста ниски. А по-голямата част от банките базират лихвените си проценти по кредитите на лихвените проценти по депозитите.
Ето защо се очаква, че всяко повишаване на лихвените проценти по кредитите ще бъде малко и постепенно през следващите една-две години. което няма да се отрази значително на изплащането на заемите.
Дори и банките да бързат да предоставят промоционални оферти с все по-ниски лихвени проценти, те продължават да бъдат внимателни, когато става въпрос за необходимостта кандидатите за кредит да представят доказателства за доходите си, да поддържат добър кредит и да плащат самоучастие.
В резултат на това в момента не се очаква увеличаване на проблемните кредити. Освен това се очаква, че лихвените проценти ще останат ниски.
Ожесточеното съперничество между банките и липсата на такси за предсрочно погасяване – които бяха премахнати със закон преди години – са два фактора за това.
Всяка банка, която си позволи да повиши лихвените проценти, рискува бързо да загуби пазарен дял и да изгуби клиенти, които могат просто да се рефинансират в конкурентни банки, предлагащи по-добри условия.