Къщите от контейнери отдавна са се превърнали в обекти, които вдъхновяват най-неочакваните дизайнерски експерименти. Екологичността, в повечето случаи рентабилността и способността да се организира дори най-невероятното жизнено пространство, съблазнява все повече и повече креативни архитекти и Присила Азини не е изключение. В нейното портфолио има много уникални проекти, но горската резиденция, гледайки която няма да разберете веднага, че е построена от контейнери, заинтригува много от нейните последователи.
През последните години все повече архитекти, дизайнери и просто ентусиасти на нови решения в строителството стигнаха до извода, че транспортните контейнери могат да бъдат отлична алтернатива за подреждане на уютни жилищни домове, офиси или търговски сгради.
Те са не само издръжливи, надеждни, екологични, но и доста икономични, а ако изолацията е направена правилно, те са енергийно ефективни.
В същото време, като модулна структура, те отварят неограничени възможности за реализиране на всякакви дизайнерски фантазии и експерименти.
Като се има предвид тяхната издръжливост и способност да издържат на природни бедствия, не е изненада, че те стават все по-популярен избор за хората, които търсят уникални и устойчиви решения за живот.
И няма значение дали е малка къща, която ще ви помогне да получите покрив над главата си с най-ниски финансови разходи.
Или пък истинско имение, направено от повече от дузина контейнери, всички проекти могат да вдъхновят всеки, който реши да експериментира, за да създаде уникален шедьовър.
Дори три товарни контейнера могат да се превърнат в прекрасна селска къща или вила, ако подходите към нейния дизайн с цялата отговорност и изобретателност.
Точно това прави архитектът Присила Азини, вдъхновявайки многобройните си последователи за творчески експерименти. Една от последните й концепции привлече вниманието ми с интересното си оформление и стилен дизайн.
Структурата на тази контейнерна къща се състои от два 20-футови контейнера и един 40-футов контейнер, който се превърна в свързващата връзка.
Тя беше разположена така, че образуваше U-образна форма, което направи възможно подреждането на стаите. В същото време пространството, създадено между два паралелни контейнера, също беше използвано чрез инсталиране на фасадна стена, така че можем да считаме, че резултатът е пълноценна къща. Тази площ е използвана за създаване на обща всекидневна зона, удобна за съвместен отдих, семейно общуване и срещи с приятели/роднини, както и трапезария и кухня.
Монтираната фасада е направена в цветен рустик стил, напомнящ уютна планинска хижа.
Това се доказва от големите плъзгащи се врати в стил плевня, които прикриват стъклени панели, които добавят нотка изтънченост и осигуряват естествена светлина на вътрешните пространства. В допълнение, прозорците точно под линията на покрива правят дизайна по-модерен и стилен, осигурявайки гледка към живописните околности.
Интересен факт: Идеите на Присила Азини за планиране на „горска хижа“ не свършват дотук
Тъй като контейнерите са със стандартна височина 2,35 м (вътрешни параметри), не беше възможно да се раздели пространството. За целта е предвиден двускатен покрив, който е поддържан от масивна стоманобетонна колона с достатъчна височина за премахване на тавана в общата жилищна част и поддържане на пълен обем на две нива. В същото време над 40-футовия контейнер е възможно организирането на допълнителна спалня с работна зона. Отвореното оформление на общото жилищно пространство придава на дома ефирно и леко усещане, което го прави идеален за почивка и забавление.
Заслужава да се отбележи, че разпределението на тази къща е едновременно функционално и практично.
Грандиозната селска резиденция е разделена на секции във всеки от контейнерите, което позволява максимално използване на наличното пространство. 40-футовият контейнер има две удобни спални, разделени от обща баня. Единият 20-футов контейнер осигурява допълнителна спалня с баня, а вторият разполага с кухня с модерни мебели и уреди.
Има достатъчно място за готвене, тъй като стената на контейнера, която граничи с трапезарията и всекидневната, е премахната.
Ако говорим за дизайн, интериорният дизайн е внимателно обмислен, а пространството е максимално оптимизирано, без да се пропуска нито един детайл.
Неограничената височина на тавана на общата част създава усещане за откритост и простор. Камината се превърна в централен елемент на дизайна и място за почивка. Намира се в самата колона, която поддържа покрива и разделя къщата наполовина. Заслужава да се отбележи, че той не беше единственият, който помогна за създаването на по-топла среда, както буквално, така и преносно. Декорацията, мебелите, настилката и акцентните детайли са от естествено дърво, а добре подбраните цветове на тези елементи правят пространството по-леко, комфортно и в същото време доста стилно и дори изискано.