Търсенето на чиста, неограничена енергия в Южна Корея направи огромен скок напред. Тяхното „изкуствено слънце“, термоядреният реактор на Korea Superconducting Tokamak Advanced Research (KSTAR), достигна рекордна температура от седем пъти температурата на ядрото на Слънцето.
Този пробив стана по време на тестове, проведени от декември 2023 г. до февруари 2024 г.
Изследователите успешно поддържат изгаряща температура от 100 милиона градуса по Целзий за 48 секунди. За сравнение, сърцето на нашето Слънце гори при относително ниска температура от 15 милиона градуса по Целзий.
Успехът на KSTAR не се ограничава само до температурата.
Реакторът също така поддържа критично състояние, известно като „режим на силно задържане“ (H-mode) за повече от 100 секунди. H-режимът се отнася до стабилна плазмена среда, в която ефективно се съдържат частици, увеличавайки максимално ефективността на реакциите на синтез. Този резултат се основава на предишни успехи на KSTAR, като например рекорда от 2021 г. за поддържане на супер гореща плазма при един милион градуса за 30 секунди.
Пътят към устойчив термоядрен синтез, процесът, който захранва звездите, включва възпроизвеждане на условията на огромна топлина и налягане в звездните ядра.
Ядреният синтез има огромно обещание като чист, практически неограничен източник на енергия, често наричан „Светия Граал“ на чистата енергия.
Ключът към скорошния триумф на KSTAR се крие в компонент, наречен волфрамов отклонител. Разположен на дъното на камерата на реактора, този елемент играе жизненоважна роля. Той премахва отпадъчните газове и примесите от реактора, като същевременно издържа на екстремни топлинни натоварвания. Екипът на KSTAR наскоро замени предишния въглероден дивертор с волфрамов, елементът с най-висока точка на топене от всеки метал.