Май е времето да си наберете нужните ви лечебни билки. Природата едва е започнала да се съживява след студената зима, но вече е готова да ни подари благата си. Много е важно да се спазват правилата за времето за бране на билките, тъй като всяко растение си има свой пик на енергийна активност.
Пъпки (бреза, бор и топола)
Важно е да успеете да откъснете все още не разтворилите се пъпки на дърветата. Събирането се извършва през април-май. След като ги съберете, не забравяйте да ги изсушите в хладно помещение. От пъпките се приготвят отлични лекарствени настойки и отвари. Например, брезовите пъпки се използват като диуретик, жлъчегонно средство и като дезинфектант. Използват се при заболявания на дихателните пътища, оток, бъбречни заболявания и болести на пикочния мехур. Боровите пъпки са ефективно отхрачващо средство. Използват се при настинки, кашлица, бронхит. Особено полезни са инхалациите с отвара от борови пъпки – тази процедура не само ще прогони всички заболявания, но и ще подобри имунитета.
Коприва
Копривата се добавя към билкови смеси, които след това се използват под формата на отвари, настойки и чай. Младите листа на копривата имат жлъчегонни, съдосвиващи, противовъзпалителни и регенеративни свойства. Освен това, копривата ще ви помогне за повишаване на жизнения тонус.
Подбел
Това цвете се счита за много полезно при лечението на грип, настинки, остри респираторни вирусни инфекции, респираторни заболявания. За приготвяне на настойки и чай използвайте точно цветчетата на това растение.
Киселец
Киселецът е полезен за пациенти с хипертония и атеросклероза. Също така това растение е добър помощник в лечението на гастрит и сърдечносъдови заболявания.
Репей
През май се събират корените и листата на репея. Билката се използва за профилактика на рака, при лечение на ревматизъм, при ставни заболявания. Листата на репея също се използват във вид на компреси при оток на краката и разширени вени.
Глухарче
Глухарчето е един от първите вестители на пролетта, топлината и слънцето. Не е изненадващо, че то е погълнало толкова много светлина и добра енергия. Растението е богато на витамини, соли на калия и фосфора. Отварите и настойките от глухарче се препоръчва да се използват като успокоително и тонизиращо средство. Те почистват кръвта, полезни са при възпаление на лимфната система. Пият се при анемия, използват се като еликсир на младостта.
Живовляк
Всеки знае, че току-що откъснатото листо от живовляк бързо лекува рани и порязвания. Не по-малко полезни са и изсушените листа на това растение. Те се използват като профилактика срещу тумори и като отхрачващо средство./ zdrave.to
Ето и повече за копривата:
Началото на пролетта е време за презареждане на организма с витамини и други полезни неща, от които е лишен след авитаминозата през зимата. През този период е добре да освежим и прочистим тялото с билкови чайове, които са най-полезни и ефективни именно по това време на годината.
Копривата безспорно е един от най-ценните дарове на пролетта и расте в цялата страна, а нейните безспорни и неизброими лечебни свойства са били познати още от древността. За разлика от много други билки и растения, копривата лекува и с листата и стеблата, и с корените си, посочва вестник “ Труд“.
През първия месец от пролетта билката е най-полезна, като за чай или супа се берат само връхчетата на едва показалите се стебла. Копривата е един от най-мощните източници на желязо в растителното царство. Тя пречиства кръвта, има кръвоспиращо, диуретично и антианемично действие. Билката стимулира растежа, обмяната на веществата и засилва имунитета.
Чaшa чaй oт кoпpивa cyтpин чyдecнo мoжe дa зaмecти кaфeтo. Coкът oт кoпpивa пък мoжe дa ce изпoлзвa кaтo ocвeжаващо питиe. Moжe дa ce пoднacя в cъчeтaниe c дpyги плoдoвe и зeлeнчyци – мop?oви, лимoни, ябъл?и и пopтo?aли. Пийте по 3 до 4 чаши чай от коприва на ден за най-добри резултати и предвидете няколко седмици преди да забележите подобрение.
В 100 г коприва се съдържат 42 калории, 0.11 г мазнини, въглехидрати – 7.49 г, 6.9 г фибри, 0.25 г захари и 2.71 г белтъчини. Водата е 87.67 мл.
Копривата е богата на витамини А, В, С, D, E и К. Малко известно е, че тя съдържа повече витамин С от броколи, спанак, карфиол, маруля и зелен боб. Осигурява на организма и минерали като калций, манган, желязо, калий, цинк, магнезий, мед. Тя е източник на незаменими аминокиселини, бета-каротин и фибри.
Известна е със своето стягащо, отхрачващо, тонизиращо, противовъзпалително и диуретично действие. Коприва се препоръчва като мощно средство за предпазване от чернодробни, артритни, ревматични и бъбречни заболявания, също и при лечение на алергии и анемия. Целебната сила се дължи на нейните кръвопречистващи функции.
Отварата от коприва намалява съдържанието на захар в кръвта. Освен за пикочните пътища, е полезна и за отделителната система, тъй като добре регулира работата на стомаха. Световноизвестната лечителка Мария Требен горещо препоръчва да се пие отвара от коприва и дава доста информация за ползите от тази билка.
Продължителният прием на запарка от растението засилва имунната система и бори вирусните заболявания и бактериалните инфекции. Чай от коприва лекува проблеми на пикочната система. Той успешно се справя с пясък в бъбреците и пикочния мехур, както и при болестно задържане на урина.
Доказано е, че копривата помага и при проблеми с черния дроб и жлъчката, заболяване на далака. Растението „чисти” слузта в стомаха и дихателните органи, стомашните спазми и язва. Копривата има страхотен ефект и върху дихателните пътища. Приемът на чай от лечебното растение помага и при белодробни проблеми.
Консумацията ежедневно на една или две чаши чай от коприва би била от полза за всеки. Чаят от билката повишава работоспособността, концентрацията и премахва умората и отпадналостта. Ако хапвате прясна коприва, ефектите ще са същите. Високото съдържание на жизненоважния елемент желязо, който е отговорен за трудоспособността и енергията в организма, е главната характеристика.
По-добре е да пиете запарка от коприва без захар. По желание чаят може да се смеси с отвара от лайка или мента. Освен това копривата има доказано съдосвиващо действие и тонизиращо действие върху матката, което помага при маточни кръвотечения.
Някои от най-важните ползи за здравето на копривата включват: способността и за детоксикация на организма, подобряване на метаболизма, стимулиране на имунитета, стимулиране на кръвообращението, подобряване на енергийните нива, регулиране на менструалния цикъл, лечение на кожни заболявания, защита на бъбреците и жлъчния мехур, предпазва организма от възпалителни процеси, увеличаване на мускулната маса, регулиране на хормоналната активност, предотвратяване на диабет, при ниско кръвно налягане, успокоява хемороидите и др.
Ето как копривата може да ни помогне да бъдем по-здрави:
1. Копривата помага на организма да се справи с натрупаните токсини – широкият спектър от полезни хранителни вещества, открити в копривата я правят идеално средство за детоксикация на тялото. Копривата притежава леко диуретично действие, което стимулира и помага за по-лесното изхвърляне на токсините от тялото.
Копривата подобрява ефективността на усвояване на хранителните вещества от червата и по-този начин лечебното растение помага за правилното функциониране на целия организъм.
2. Копривата е полезна за бременните – копривата е ефективна при прекалено кървене и действа като коагулант, т.е. помага на кръвта се съсирва по-бързо. Освен това копривата стимулира образуването на кърма и помага при процеса на кърмене.
3. Копривата е ефективна при болезнена менструация и менопауза – Копривата има няколко активни съставки, които влияят върху женското здраве. При болезнени предменструални симптоми, копривата може да успокои спазмите и подуването на корема, като същевременно свежда до минимум притока на кръв по време на менструацията. За жени в менопаузата, копривата е полезна, тъй като може да осъществи плавен преход към този нов период в живота на жената и възстановява хормоналния баланс, който е най-големия проблем при жените в менопаузата.
4. Копривата притежава изразени противовъзпалителни свойства – тя притежава стимулиращо и загряващо действие, което го прави много ефективен срещу различни възпалителни състояния като артрит или хронична мускулна болка. Изследвания показват, че чаят от коприва може да бъде ефективен при лечение на подагра, успокояване на болките в мускулите и облекчаване на симптомите при артрит.
5. Копривата помага при хора страдащи от остеопороза – малко от нас са чували за минерала борон. Той се съдържа в копривата и играе изключително важна роля в метаболизма и усвояването на калция. Редовната консумация на чай от коприва може да намали риска от развитието на остеопороза.
6. Копривата е ефективна при заболявания на дихателната система – лечебното растение може да се използва при сенна хрема, астма и други сезонни алергии. Редовната консумация на чай от коприва е използвано за лечение на астма в Австралия, поколения наред.
7. Копривата е полезна за мъжете за превенция на увеличаването на простатата. Важно е да се отбележи, че копривата може да предотврати увеличаването на простатата, но при вече увеличена простата, копривата не е ефективна.
8. Копривата подобрява здравето на кожата – екстрактите от коприва помага при акнеи дори може да спре развитието на бактериалните инфекции по кожата. Благодарение на своите антиоксидантни свойства, копривата може да намали появата на белези и петна, свързани с напредването на възрастта пише zdraviste.com.
Източник: Petel