Никола е младеж, който живее в региона на Войводина, местност Фрушка гора. Той работи като графичен дизайнер, но много живо се интересува от енергетика. От там му дошла идеята да си направи автономна къща. И в крайна сметка успява – не плаща никакви сметки на никой. Сега ще ви разкажем как.
В началото било трудно
Дори майсторите, на които плащал да работят по къщата, му се присмивали. Когато всичко било готово обаче, и те ахнали. Подбрал всичко от цвета, през размера, формата и материалите, за да има планинска къща сред природата. Стените на къщата са покрити с дъски от лиственица, която може да издържи 500 години, не спира да диша, няма нужда от боядисване и не освобождава смола.
Отпред си е направил навес, на който да пие кафе и да обядва с домашната бира, която си прави. Разказва, че домът му се издържа сам, защото не плаща за ток и вода.
Той генерира необходимото електричество за бита и работата си посредством слънчеви панели. Изградил си е умен екран, през който следи и управлява „енергетиката“. Съхранява ток за моментите, когато е тъмно или облачно, в четири батерии. Успява да захрани дори и фризер, когато му е необходимо да съхранява нещо. Хладилникът му работи без да спира.
Има добър интернет и всякакви удобства като в нормална къща
За водата събира падащото от небето във формата на дъжд. С нея се къпе и захранва домакинството си. Направил си е система, която филтрира водата. От два улука водата изтича в съд под верандата с вместимост три кубика. В края на улуците има механични филтри, които блокират едрата мръсотия и листата. От съда до вътре в къщата, водата минава през още два физически филтъра, прочиства се от UV лампа и се обработва с активен въглен. Казва, че не използва хлор.
Тъй като водата не е никак твърда, той я усеща по-добре по кожата и косата си. Успял е да си направи кладенец с подпочвена вода, с която допълва нуждите си.
Ето и как Никола се отоплява
Може би се досещате, че той използва дърва. Къщата е добре изолирана, вътре е изградил парно с радиатори. Вързал е и бойлера към системата. Когато е топло, има външен душ, който използва за къпане.
Има ли случаи, когато токът от панелите и батериите не стига?
Да, през зимата има такива периоди, в които той използва генератор. Не се налага прекалено, тъй като той използва много сензори, камери, икономични крушки, следи нивата на енергия, потребление, производство. Оптимизира много ефективно всеки детайл от ежедневието си.
Оказва се, че вече не е задължително да работи
Тъй като му е значително по-евтино да живее там, той отдава под наем жилището, което е обитавал преди това, за да допълва дохода си.
Не, няма да пропуснем тоалетната и канализацията!
Направил е септична яма с три камери, в която слага декомпозитор, който „изяжда“ мазнините и нечистотиите. Когато отпадните води минат през трите камери, накрая излиза чиста вода. Направил е ямата, така че в единия и край да има огромен дъб. Този дъб пие до 200 литра вода на ден, за да не се чуди какво да я прави, тъй като не иска да я пие и да се мие с нея.