Изобщо не е важно колко печелите.
Ако в края на месеца останете без пари, тогава е време да започнете да мислите за това по различен начин.
Ако се научите правилно да разпределяте бюджета си, не само ще задоволите нуждите си, но и ще можете да спестите пари за спестявания.
Анализирайте разходите си
Можете ли поне да кажете приблизително колко сте похарчили миналия месец за хранителни стоки, дрехи, развлечения? Едва ли? В този случай трябва да започнете да следите разходите си.
Запишете всичките си разходи, посочете дори дребни неща, като пътни разходи. След два месеца ще можете да разберете къде са отишли парите ви и кои разходи са били ненужни. Такива записи ще ви помогнат да избегнете отпадъци в бъдеще.
Контролирайте ежедневните си разходи
Определете сумата, която ще похарчите за един ден или седмица. Не превишавайте установения режим. Ако по някаква причина харчите повече, намалете сумата, която харчите в други периоди.
Не забравяйте да угодите на себе си
Позволете си да купите някои малки неща. В противен случай ще похарчите голяма сума и не е сигурно, че ще имате нужда от покупката.
Когато получавате заплата, заделяйте определен процент за банков депозит. Определено няма да вземете пари от сметката си, за да купите някаква дреболия. Но ако наистина имате нужда от средствата, винаги можете да ги изтеглите.
Шопахолизмът кара хората да правят необмислени разходи. Взимате много неща от магазина само защото искате да пазарувате. Самите неща, като правило, са ви напълно ненужни.
Може би пазарохолизмът ви помага да отклоните ума си от някои проблеми. Но, за съжаление, това няма да ги реши. Може да добави само още едно – когато трябва да купите нещо, което ви трябва, няма да ви останат пари за това.
Затворете съществуващите и не вземайте повече заеми
В противен случай постоянно ще имате проблеми с бюджета си. Ако планирате скъпа покупка, по-добре е сами да спестите за нея.
Спестете пари от други разходи. Колкото и малко да е. Трябва просто да започнете. Не си позволявайте да пипате отпуснатата сума.
Преди да отидете в магазина, направете списък и купувайте само това, което е посочено в него.
Контролирайте личния си бюджет чрез специални програми или водете бележки в бележник.
Не спирайте да правите това, дори когато преодолеете финансови затруднения или започнете да печелите повече.