Псориазисът е хронично, неинфекциозно заболяване, при което имунната система на човека атакува здрави кожни клетки. В резултат на това по кожата се появяват червени сухи папули, които по-късно се разрастват до плаки.
В особено тежки случаи то се отразява на качеството на живот: пациентите с псориазис могат да имат нарушения на вътрешните органи, психологически проблеми, трудности със социалната адаптация и изпълнението на основни жизнени функции: самообслужване, сън, ходене.
Лента поговори с дерматологът Андрей Кузнецов, за да разкажат за причините за заболяването и методите за неговото лечение.
Какво причинява псориазис?
Според статистиката псориазисът засяга около 2-4% от хората в света. Заболяването може да се развие във всяка възраст, но първите симптоми обикновено се появяват от 15 до 25-годишна възраст. Най-висока честота на псориазис има в Западна Европа и Скандинавия, докато заболяването е по-рядко срещано сред други етности и по други географски ширини.
Точните причини за псориазиса все още не са проучени, но повечето изследователи са съгласни, че ключова роля играе генетичното предразположение. Според Андрей Кузнецов, дерматолог в медицинската служба SberHealth, колкото повече роднини на даден човек имат псориазис, толкова по-висок е рискът от заболяване при самия човек.
Рискът от псориазис при детето се оценява на 41%, ако и двамата родители имат псориазис, 14%, ако единият родител има заболяването, и 6%, ако едно от другите деца в семейството има заболяването, казва дерматологът Андрей Кузнецов.
Външните и вътрешните фактори също оказват влияние върху развитието на заболяването.
Причинители на псориазис:
- Инфекции, като например фарингит или кожни вируси;
- Неблагоприятни метеорологични условия (особено студ и сухота);
- Кожни травми – порязване, одраскване, ухапване от насекомо или силно слънчево изгаряне;
- Нездравословен начин на живот – тютюнопушене (включително пасивно пушене) и честа консумация на алкохол;
- Стрес;
- Хормонални нарушения в организма;
- Странични ефекти на някои лекарства;
- Бързо спиране на перорални или инжекционни кортикостероиди.
Какви са най-срещаните симптоми на псориазис
Признаците на псориазиса се проявяват с различна интензивност и зависят от стадия. Когато възпалителният процес е в самото начало, по кожата на скалпа, гърба, кожните гънки, лакътните и коленните стави се образуват червени петна и наслоени люспи. Съществува и псориазис на дланите и стъпалата – при тази форма на заболяването обривите могат да бъдат гладки, въпреки че обикновено са леко издигнати над повърхността на кожата
Псориазисът може да се разпознае и по наличието на т.нар. псориатична триада или триада на Ауспиц.
Трите проявления на псориазиса
- Феномен на стържещото петно – кожата се лющи при чесане, като накрая люспите се отделят от папулата;
- Феномен на псориатичния филм – тънък слой клетъчна тъкан се отделя от папулата;
- Феномен на кръвнаото оросяване – след отделянето на филма върху човешката кожа се появяват малки кръвни точки.
При липса на своевременно лечение заболяването се влошава и се появяват следните признаци на остър псориазис:
- силно парене и сърбеж;
- усещане за стягане на кожата;
- подуване и болезненост на засегнатите стави;
- пукнатини по върховете на пръстите;
- възпаление на венците.
Клинични форми и стадии на псориазис
Псориазисът се разделя на няколко вида, които се различават по външен вид и последици.
Обикновен псориазис (psoriasis vulgaris)
Най-често срещаният вид псориазис. Симптомите се проявяват като папули с розов или тъмночервен цвят, които след това се покриват с бяло-сиви люспи. Размерът на обривите може да достигне няколко сантиметра и са локализирани главно по главата, ръцете и краката.
80% от пациентите с псориазис са засегнати от обикновен псориазис
Пустулозен псориазис
Пустулозният псориазис се появява главно по ръцете и краката и се разпознава по появата на жълтеникави пустули на фона на еритема. Това е сравнително рядък вид псориазис, който може да бъде придружен от главоболие, повишена температура и обща слабост.
Капковиден псориазис
Капковидният псориазис обикновено се появява за първи път или се влошава след стрептококова инфекция (най-често след стрептококова ангина или стрептококов фарингит). Цветът на обривите е същият като при обикновения псориазис, но размерът им обикновено е по-малък, а формата им наподобява капка.
Артропатичен псориазис
Артропатичният псориазис или псориатичният артрит е форма на хроничен възпалителен артрит, който засяга крайниците и оказва негативно влияние върху бедрата, коленете, гръбначния стълб и сакроилиачната става. Псориатичният артрит засяга около 30% от хората с псориазис – тази форма на заболяването може да се комбинира с други.
Псориатична ониходистрофия
Псориазисът на ноктите се среща при 40-45% от пациентите с псориазис и при 80-90% от хората с псориатичен артрит. Проявява се под формата на промени във външния вид на ноктите – върху нокътната плочка и под нея се появяват точки, петна, напречни линии; кожата под и около ноктите се удебелява, а самите нокти стават по-крехки или дори се отлепват.
Себореен псориазис
Този вид заболяване засяга кожата на скалпа, както и назолабиалната гънка, гърдите, областта между лопатките и кожата зад ушните миди. При появата на първите симптоми (зачервяване, сърбеж, пърхот) е важно незабавно да се обърнете към лекар, за да не объркате псориазиса със себореен дерматит и да започнете компетентно лечение.
Ексудативен псориазис
Тежка форма на псориазис, характеризираща се с отделяне на ексудативен компонент (течност от кръвоносните съдове) на фона на възпалението. Опасна е с това, че отстраняването на плаките по тялото разкрива ерозии, а самото място става уязвимо за повтарящи се инфекции.
Еритродермичен псориазис
Една от най-опасните разновидности, която обикновено се развива от занемарения стадий на всеки друг вид псориазис. Може да бъде провокиран от рязко спиране на системните глюкокортикоиди, както и от алкохол, стрес и инфекции (особено настинки). Еритродермичният псориазис (или псориатична еритродермия) се характеризира с възпалена и зачервена кожа, която често покрива повече от 90% от повърхността на тялото. Той може да бъде придружен от силна болка, сърбеж и подуване, а при тежък псориазис може да бъде дори фатален, тъй като силното възпаление и лющене нарушават способността на организма да регулира температурата.
Етапи на псориазиса
- прогресиращ;
- стационарен;
- регресивен.
Първият стадий се характеризира с активна поява на голям брой обриви по кожата, които постепенно се разпространяват към други части на тялото, сливат се и увеличават размера си. Засегнатите участъци са силно сърбящи, лющещи се и болезнени.
По време на стационарния етап вече не се появяват нови елементи, а съществуващите петна не увеличават размера си.
По време на регресивния стадий папулите стават бледи, успокояват се и вече не причиняват такъв дискомфорт. Важно е обаче да запомните, че това не може да се счита за окончателно възстановяване и е необходимо да продължите да спазвате предписанията на лекаря.
Методи за лечение на псориазис
Методът на лечение зависи от вида и тежестта на заболяването, както и от площта на кожните лезии. Въпреки факта, че в интернет можете да прочетете за различни варианти за домашна терапия, не трябва да използвате народни средства – по-добре е незабавно да се консултирате с лекар.
В зависимост от конкретната ситуация на пациента може да бъде предписано:
- Локални препарати. Те включват мехлеми, кремове и гелове, които се нанасят върху засегнатите участъци на кожата, овлажняват я, намаляват сърбежа и имат противовъзпалителен ефект;
- Системни лекарства: ретиноиди, имуносупресори, стероиди и препарати с витамин D3;
- Фототерапия. При фототерапията кожата на пациента се облъчва с определени видове ултравиолетова светлина, която забавя производството на кожни клетки и помага при по-сериозните видове псориазис. Фототерапията обикновено се провежда строго под наблюдението на дерматолог;
- Физиотерапия. Някои от най-разпространените видове са ултразвуковата терапия и електролечението;
- Озонотерапия. Озонът се прилага подкожно и интравенозно; процедурата има аналгетично, цитостатично и имуномодулиращо действие.
- При тежко протичане на заболяването, с увреждане на ставите и резистентност към локално лечение, се прибягва до вътрешно приемане на лекарства. Това могат да бъдат цитостатици и генетично разработени биологични лекарства, като например устекинумаб, етанерцепт, адалимумаб, секукинумаб, – Андрей Кузнецов, дерматолог.
Превенция на псориазис
„Поради генетичните особености (учените надеждно са идентифицирали конкретни гени, отговорни за развитието на псориазис) да се предотврати това заболяване е невъзможно, но е по силите ни да направим така, че въпреки наличието на предразположение, болестта никога да не се е проявявала“ – казва дерматологът.
Ако човек знае, че е предразположен към развитие на псориазис, трябва да се опита да приложи превантивни мерки, които ще помогнат за предотвратяване на рецидивите.
Профилактика на псориазис при наличие на предразположение:
Полагайте грижи за кожата. Използвайте мека гъба, не търкайте лицето си и нежно го забърсвайте с кърпа. Внимателно избирайте козметиката и сапуна (твърдите разновидности не са подходящи). Овлажнявайте кожата си по-често.
Придържайте се към диета. Изключете от диетата си пържените, пикантните, солените и маринованите храни и внимавайте със сладкишите, брашното и цитрусовите плодове.
Периодично правете оздравителни и релаксиращи масажи; старайте се да избягвате стреса.
Откажете се от тютюнопушенето и алкохола.
Приемайте витаминни комплекси, които Вашият лекар ще избере за Вас.