Доколко са безопасни за здравето познатите вечерни закуски, особено ако се повтарят редовно? Нека да го разберем.
Човешкото тяло е устроено по такъв начин, че сънят и храненето обикновено са несъвместими едно с друго. Когато си лягаме, тялото ни освобождава специален хормон, лептин, който потиска апетита и променя метаболизма на глюкозата и мазнините. Но след като се събудим, ентероендокринните клетки на стомашно-чревния тракт активно произвеждат грелин – така нареченият „хормон на глада“ и ние бързаме да закусим възможно най-скоро.
Тоест, излизането през нощта за нещо „вкусно“ определено не може да се нарече нормално явление: това означава, че очевидно е имало някаква неизправност във функционирането на ендокринната система. Това обикновено се случва, когато сте яли твърде малко през деня, или сте нарушили моделите си на сън, или сте били много нервни предния ден. И сега тялото бърза да получи допълнителни калории и глюкоза, за да се възстанови по-бързо.
Въпреки това, ако подобни пристъпи на глад се повтарят поне два пъти седмично, това е сериозна причина да бъдете предпазливи. А в някои случаи също си уговорете среща с лекар.
Причина 1: Липса на калории
Американският невролог Никол Авена смята, че нощното хранене в повечето случаи се дължи на рязко намаляване на диетата.
„Ако сте на диета , опитвате се да отслабнете и след това се окажете, че стоите пред отворен хладилник в два през нощта, това означава, че тялото ви не е получило достатъчно храна през деня и няма достатъчно ресурси за преминаване към пълноценен сън“, обяснява тя. Желанието за хапване късно през нощта обикновено изчезва, след като хората започнат да се хранят нормално.
Причина 2: Стрес
Според Кели Елисън, професор по психология в психиатрията в Медицинския факултет Перелман към Университета на Пенсилвания , тежкият стрес може също да ви накара да се чувствате гладни посред нощ . Може да бъде причинено например от някакво неприятно събитие или голямо натоварване. И човек, вместо да лежи в леглото сам с неспокойни мисли, предпочита да яде.
Просто казано, храната тук действа като хапче за сън. И тогава това поведение се превръща в навик.
Еднократното стресово хранене не е опасно. Но когато се превърне в навик, това със сигурност ще доведе до наднормено тегло и ще се отрази неблагоприятно на вашето здраве и външен вид.
Причина 3: Психични разстройства
Същият професор Елисън установи, че хората, страдащи от хранителни разстройства или депресия, също са склонни да похапват много след полунощ. Това е вид страничен ефект.
„В полусънно състояние те имат много по-малко самоконтрол, така че човек, който упорито избягва да яде през деня, може да дойде до хладилника в малките часове“, казва изследователят.
Въпреки че случайното похапване късно вечерта няма да навреди много, след като се превърне в навик, може да доведе до множество здравословни проблеми. На първо място, те често причиняват намаляване на нивото на естествено произведения инсулин.
Освен това такива късни вечери значително влошават качеството на съня, което значително се отразява на настроението ви през следващия ден. Така че крайният резултат е порочен кръг: неразположението поради липса на сън води до лош апетит през деня, а през нощта отново тичаме до хладилника, за да се порадваме с деликатес.
Как да спрете да ядете през нощта
Професор Алисън съветва да замените храненето с други дейности, които ще ви отвлекат от мислите за храна – например четене на книги, слушане на успокояваща музика или медитация.
В най-лошия случай можете да си затрудните достъпа до храна: ако е възможно, не забравяйте да заключите кухнята или поне хладилника през нощта. Освен това се уверете, че в къщата няма бърза храна или други видове храни, които не се нуждаят от готвене, като чипс, колбаси или сладкиши.
Ако простите методи не помогнат, тогава трябва да се свържете с специалист, който се занимава с хранителни разстройства.