Вероятно вече знаете, че Законът за приемане на еврото вече е почти готов. Той скоро ще се изпрати в Брюксел. В него се съдържат конкретни неща, които засягат всеки един българин.
Сега ще ви съобщим какво трябва да знаете.
Според документите, превалутирането ще стане по неотменим курс от 1.95583 лева за 1 евро. Важно е да се отбележи, че преизчисляването ще става само с всички пет десетични знака. Не се допуска съкратен курс.
Когато се изчисли новата цена на нещо в евро, крайната цена се закръгля до два знака след десетичната запетая. На основата на третия знак след запетаята, по традиционните правила за закръгляне.
Навсякъде, където има превалутиране, то трябва да е безплатно. Не се допускат такси и други подобни.
„Интересите на българските граждани трябва да бъдат максимално защитени. Следва да се гарантира, че потребителят няма да е в по-неблагоприятно положение след въвеждане на еврото, отколкото би бил, ако еврото не е въведено. За целта ще бъдат предприети всички възможни мерки за предотвратяване на злоупотреби при превалутирането на лева в евро.“, пише в закона.
Ще има различни системи за наблюдение и контрол, чрез които да се реагира.
Когато еврото бъде въведено, ресто ще може да се връща само и единствено в евро, дори в периода на двойно показване на цените.
Колко време ще имаме две цени – в евро и лев?
Този период е от 1 месец след датата на вземане на решението на Съвета на ЕС за въвеждане на валутата – 12 месеца от датата, в която то е въведено де факто.
Ще има санкции за търговците, които умишлено нарушават правилата. Ще има черен списък на нарушителите в интернет.
От датата на въвеждане на еврото, всички заплати ще се изплащат в евро. Преобразуването на заплатите трябва да е в полза на служителя, със закръгляне до най-близкия евроцент. Това важи също за помощите и пенсиите.