Има ситуации, при които първоначално не е имало тъмни петна по зъбите, но те са започнали да се развиват, докато сте носили брекети.
А дефектът може да се появи дори ако се грижите почти перфектно за зъбите си. Ортодонтските брекети затрудняват поддържането на орална хигиена.
Кариозните лезии бързо прогресират, докато носите брекети, предупреждава зъболекарят Артур Тумашевич. Според него пациентите много често казват, че са свалили брекетите и е започнало развитието на кариес. Особено често от проблема се оплакват мъжете.
„При всеки първи мъж ще откриете кариес след брекети. Тъй като областта на брекетите е много трудна за почистване и започват да се появяват малки дефекти, които бързо се развиват в кариозни лезии. Това се случва, когато например наскоро сте шлифовали някои зъби, поставили сте нови конструкции, все още не сте се научили как правилно да почиствате зъбите си“ – каза експертът.
Как да спрем кариеса?
Според лекаря развитието на кариеса може да бъде спряно с помощта на метода на инфилтрация на зъбния емайл. За да направите това, трябва своевременно да приложите лекарство на мястото на поражението. Но поради нередовните профилактични прегледи пациентите пропускат този момент и кариесът прогресира доста бързо. Затова е идеално да посещавате лекаря поне веднъж годишно. Или дори на шест месеца.
Болезнени зъби и здравословни проблеми
Джулия Клоуда, ръководител на Startsmile, списание за стоматология, казва, че проблемите със зъбите могат да доведат до главоболие, болки във врата, безсъние и шум в ушите.
Не са рядкост усложненията, които могат да възникнат от неправилно поставена пломба или протеза. В най-лошия случай може да се развие артроза на челюстната става: тя изтънява и измества ставния диск. Тези промени са придружени от силна болка – така че не можете да я пропуснете.
Също така при хора с проблеми на стомашно-чревния тракт често се срещат поражения на устната лигавица. При тези заболявания интензивността на кариесите и лезиите на венците се увеличава драстично. Лекарят отбеляза, че промените в устната кухина могат много силно да предшестват други прояви на заболявания.
Болки, изтръпване и парене на езика, болка в областта на венците, устните могат да показват недостиг на витамини от група В.
Намаляването на нивото на калция при заболявания на щитовидната жлеза и недостиг на витамин D може да означава бързо развитие на кариес, поява на стружки и бели петна по зъбите, честа загуба на пломби.
Хората с диабет често се оплакват от сухота в устата, затруднено преглъщане на суха и твърда храна, кървене на венците. Ако човек има заболявания на сърдечно-съдовата система, лигавиците на устните и езика могат да придобият синкав цвят. Също така в устата могат да се появят язви.
Като цяло, всички стоматологични проблеми е добре да не се отлагат дълго, а да се лекуват своевременно. Например, наскоро стана известно как един мъж прекарал обикновен кариес, а след това едва не починал. Наложило се е да се подложи на няколко операции, да отвори гръдния си кош и да отслабне с 23 кг.
Как да следите здравето на зъбите си
Като цяло съветът е един за всички случаи: необходимо е поне веднъж на шест месеца да се извършва преглед на устната кухина. Тогава можете да откриете предварително патологии на вътрешните органи и да не допуснете развитие на усложнения при хронични заболявания.