Съветите как да обичате себе си обикновено съдържат следните стъпки: погрижете се за себе си, простете си за грешките, заглушете вътрешния критик. И също така погледнете в огледалото и кажете: „Обичам те“. Но никакви положителни утвърждения или вдъхновяващи дейности няма да ни накарат да обичаме себе си, ако наистина не си вярваме.
Когато нямаме силна основа на самочувствие, няма причина да приемаме собствените си думи на сериозно.
Но има много причини да се съмняваме в тях. Съвременното общество първо ни налага комплекси, а след това казва, че трябва да обичаме себе си. Тоест трябва да сме слаби, сладки, винаги усмихнати, никога да не се ядосваме и да си купуваме най-различни неща, за да се „подобрим“. И в същото време, докато сме заети с всичко това, трябва да обичаме и себе си .
Тези смесени съобщения са просто объркващи и не спират.
Ние получаваме от външния свят и от себе си много повече съобщения със знак минус, отколкото със знак плюс. Следователно положителните утвърждения и вдъхновяващите цитати могат да направят малко, за да помогнат, защото мозъкът ни свиква да мисли негативно. Става му удобно, започва да е по-склонен да укорява и да възприема любовта към себе си като нещо съмнително.
Ето защо, преди да обичате себе си, трябва да започнете да си вярвате.
Любовта често се представя като нещо необяснимо: „Ще разбереш, че я има само когато я почувстваш!“ Доверието, от друга страна, е доста осезаемо. И можем да предприемем конкретни стъпки, за да се научим да вярваме на себе си, точно както се учим да вярваме на другите.
Какво значи самоувереност?
Това е увереност в собствените ви решения, дори ако те могат да наранят или отчуждят някого, както и способността да поемете отговорност за грешките си и да сте наясно с думите и действията си. Разбира се, това не ни дава право да бъдем ужасни хора. Доверието в себе си означава да не се съмнявате в себе си, включително когато сте изправени пред натиск или разочарование от другите.
Когато се доверим на себе си, знаем, че можем да преживеем трудностите и да бъдем добре, дори ако правим всичко погрешно или не постигаме резултати. Ще останем в хармония със себе си, ако шефът ни не ни харесва, партньорът ни е ядосан или съседът ни обвинява, че сме груби. Тази степен на самочувствие не може да се придобие за една нощ, но все пак е по-лесно, отколкото да се влюбиш в отражението си в огледалото .
Защо може да е трудно да се доверите на себе си
Проблеми със самочувствието в зряла възраст могат да възникнат, ако като деца нашата вяра, че всичко, което виждаме, чувстваме и знаем, е истина, постоянно се оспорва. Например родителите ни отричаха нашите емоции и преживявания: „Не си тъжен“, „Не боли, не си измисляй“. Или са ни накарали да се съмняваме, че нашето възприятие за света е надеждно. Това не винаги е злонамерено. Мама или татко може да са болни и да се опитват да скрият болестта си от децата си, но в резултат на това губят увереност, че са реалисти за ситуацията. Често родителите си мислят, че защитават детето си от истината, а всъщност без да искат го лишават от връзка със собствената му представа за света.
С течение на времето това прекъсване може да ни накара да търсим външно одобрение, за да успокоим вътрешните си чувства.
Това само засилва убеждението, че не можем да се доверим на себе си. И колкото повече търсим потвърждение от други хора, толкова по-вероятно е да объркаме задоволяването на нуждите на други хора с нашите собствени. Ето как попадаме в капана да се опитваме да угодим на другите, вместо да се стремим към себереализация.
Защо е важно да се доверите на себе си
Нека се опитаме да си представим живота без самочувствие. Ние просто минаваме през движенията, без да мислим какво имаме нужда или искаме . Най-вероятно това няма да ни донесе истинско удовлетворение. Понякога не обръщаме особено внимание на факта, че живеем на автопилот: казваме на приятел, че всичко е наред, и по навик ядем ястие, което наистина не харесваме. Но ако постоянно губим връзка със себе си в такива дребни неща, тогава губим способността да си вярваме в по-сериозни неща.
Ето как оставаме в нещастни връзки, избираме грешната работа или по друг начин пропускаме възможности да водим пълноценен живот. Когато спрем редовно да проверяваме себе си и да правим това, което искаме, „мускулът“, който е отговорен за доверието в себе си, атрофира.
И обратното: когато вярваме в себе си и правим това, което е най-добро за нас, ние не се тревожим за решенията, които вземаме . Когато знаем, че сме направили избор, мислейки за собствения си живот, в него има известна яснота. И това е всичко, което наистина можем да контролираме.
Как да се научите да се доверявате на себе си
Изучавайте себе си
Едва ли ще се доверите на непознат. И вероятно поради същите причини няма да започнете да се доверявате на себе си, докато наистина не се опознаете . Като начало опитайте редовно да задавате въпроси за себе си. Например:
- Какво е чувството да бъда аз днес?
- Кои три неща ми носят радост?
- Кога и с кого се чувствам комфортно и неудобно?
Опитайте се да правите кратки почивки на различни места през деня, за да обърнете внимание на преживяванията си. Например, спрете и помислете как се чувствате, след като сте изпили лате в кафене близо до дома си или сте поръчали нов артикул от онлайн магазин. Тук няма верни или грешни отговори. Това упражнение е необходимо, за да ви създаде навик редовно да се проверявате със себе си, вместо да работите на автопилот.
Друг начин е да използвате почивки на работа. Вместо да превъртате социалните мрежи на обяд, опитайте се да анализирате как е минала първата половина на деня: с кого ви е харесало да общувате и с кого не, какви чувства са предизвикали у вас определени задачи, срещи, взаимодействия с колеги. Всичко това ще ви помогне да проучите по-добре емоционалните си реакции и да започнете да се доверявате на собствените си решения.
Слушайте тялото си
Понякога, когато логиката се провали, тялото може да подскаже правилния избор. Следващият път, когато трябва да вземете решение, съсредоточете се върху това как се чувствате физически. Запишете в бележки на телефона си или в дневник какво чувствате – гадене, пеперуди в стомаха, напрежение в раменете или схващане в челюстта – и вземете решение. След това задайте напомняне и се върнете към бележките си седмица по-късно, за да помислите как сте се почувствали и изборите, които сте направили. С времето ще се научите да разпознавате и анализирате сигналите на тялото си и ще разбирате към какво решение ви тласка – правилно или грешно.
Дръжте на думата си
Когато приятел постоянно ви обещава нещо, например да отговори навреме в месинджъра, но никога не го прави, ще ви бъде трудно да му се доверите. Същото важи и за самочувствието. Ако не спазвате обещанията си към себе си, вие се обучавате да мислите, че думата ви не означава нищо. И всякакви положителни утвърждения и декларации за любов към себе си се оказват безполезни.
Опитайте се да си обещаете само това, което наистина можете да изпълните. Например, пийте поне една чаша вода на ден. Колкото по-често държите на думата си, толкова по-бързо ще се утвърди самочувствието ви.
Регулирайте емоциите
Когато започнете да се доверявате и да вземате решения, които смятате за правилни, може да срещнете известен страх. Това е добре. Съвсем естествено е мозъкът ни да се съмнява в непознати неща и да избира най-безопасното, което обикновено е познатата опция.
За да не се заблудите, когато най-накрая решите да изразите мнението си, да напуснете работа или да се занимавате с нещо друго, доверете се на себе си и се научете да регулирате емоциите си. Това може да включва дихателни упражнения, практики за внимателност или разговор с приятел – нещо, което успокоява нервната ви система, така че да можете да поемате разумни рискове.
Не се страхувайте от трудностите
Да правиш това, което мислиш, че е правилно за теб, не винаги е лесно. Неизбежно ще разочаровате някого, ще прекратите връзката си с някого и ще сложите край на някои глави от живота си. Но всичко това е неразделна част от самочувствието. Може да се почувствате изгубени или объркани и това е разбираемо. В крайна сметка, за да се свържете с истинския себе си, ще трябва да се откажете от всички други версии на вашата личност, които сте създали с око на другите.
Колкото повече поемате рискове в името на доверието в себе си, толкова повече ще осъзнавате, че си заслужава, дори и не всяко решение да се окаже правилно. Въпросът не е да постигнете успех, а да запазите вътрешен мир и баланс, дори ако всичко не върви по план.