Въпросът за потенциалните рискове, свързани с непрекъснатата употреба на климатик, може би е притеснил много от вас.
Постоянно експлоатираните климатични системи, които не са поддържани често, се превръщат в носители на алергени и микроорганизми, предлагащи широк спектър от възможни инфекции. Тези могат да засегнат както дихателната система, така и храносмилателния тракт. Хората със състояния като астма или други дихателни заболявания са изложени на по-голям риск от силни алергии, и по-голяма е вероятността да развият кожни състояния, чийто симптоми могат да са от незначителни до сериозни.
Важно е да бъдете внимателни не само към алергените, вирусите и микроорганизмите, но и да имате предвид температурния контраст между охлажданото помещение и външните топли условия.
Идеалното е да не допускате разлика в температурата над седем градуса.
Ако не изпълнявате регулярна поддръжка на вашата климатична система, вие се излагате на опасността от инфекция с бактерията Legionella pneumophila, която може да доведе до развитието на легионерска болест. Тази опасна бактерия може да предизвика сериозни форми на пневмония, които могат да се окажат смъртоносни.
Нейното разпространение е посредством вдишване на водни аерозоли от обекти като климатизирани системи, водни фонтани и уреди за производство на лед.
Освен това може да се сблъскате с вируса на коксаки от въздуха в помещението, подобно на излагането на легионелата. Това заболяване, познато още като „болест на мръсните ръце“, е причинено от вируса Коксаки, който може да причини епидемично разпространение в околната ви среда.
Симптомите са подобни на тези при обикновена настинка, но се придружават и от повишена температура. Проблематично е, че е трудно да се диагностицира и вирусът може да пребивава в организма продължително време.