Доктор Владимир Илиев от болницата „Света Георги“ в Пловдив е анестезиолог и един от лекарите, които са обучени за оказване на спешна мед. помощ с хеликоптер. Общо 97 лекари са преминали курса във ВМА.
В интервю за Дунав мост той разказа повече за преживяното и за услугата, която ще използваме, когато дойдат медицинските хеликоптери
Оказва се, че не всички пациенти ще могат да се възползват от транспорт по въздух. Това ще се определя за всеки пациент от лекарите. Става въпрос за това, че не всеки може да понесе това. Защото във въздуха средата се променя и може да навреди на болния. Колкото по-голяма е надморската височина, толкова по-различен е въздухът и всички други газове.
Например транспорт с хеликоптер не е подходящ за хора, които имат тежки травми на гърдите – така наречения вентилен пенвомоторакс.
Ако се пренебрегнат нещата, които казахме, изкачването на едни такъв пациент във въздуха може да влоши значително състоянието му. Не е изключено това дори да предизвика фатален изход. Заради това лекарите ще преценяват как да се действа в различните случаи. Например, ако е необходимо да се превозва с хеликоптер, при нужда да се проведат належащи хирургични процедури, така че да може да бъде транспортиран.
Той беше попитан и дали вече има някакво зададено време, в което трябва хеликоптерът да реагира – от сигнал до пристигане на място и сътоветно транспортиране
Норматив за това все още няма. При всички положение ключова е преценката на диспечерите, които приемат сигналите и координират следващите стъпки. Предположението на д-р Илиев е, че ще се съобразим със стандартите, които са наложени в страни с въздушна спешна помощ. Там общото време зависи от дистанцията до базата и теглото на пострадалите.