Краставиците се считат за непретенциозна култура. И все пак не всички градинари са в състояние да съберат наистина голяма реколта. Как може да се постигне това? Това е съвсем просто: просто трябва да запомните няколко характеристики на отглеждането на краставици! Тогава във всеки регион ще можете да съберете рекордна реколта.
Покълване на семена
Беритбата започва с избора на сорт. Използвайте доказани хибриди. Един от тях е „Любимчик“ – постоянно продуктивен и вкусен сорт. „Лихач“ и „Крош“ са много подходящи за отглеждане у дома . Поставете хартиена салфетка в контейнера, навлажнете я с вода и засадете семената. Покрийте с капак и поставете на топло и светло място. Много бързо семената ще покълнат и ще трябва да бъдат трансплантирани в земята. Не се страхувайте да счупите кореновата система: краставиците имат изненадващо силна коренова система.
Пресаждане на разсад
Когато пресаждате млади разсад в земята, не забравяйте да осигурите допълнително осветление на растенията. Тогава те ще растат и активно ще произвеждат нови листа.
Подхранване на разсад
В рамките на един месец от семената до разсаждането на разсад в земята се препоръчва да се направи бране. Краставиците го понасят добре. Също така не забравяйте, че това е „алчна“ култура за торене, особено органична. Давайте им по 1 ч.л. вермикомпост на 1 литър вода.
За да може кореновата система да расте добре заедно със зелената маса, трябва да редувате хранене с калий-фосфор и азот. Краставицата обича абсолютно всичко!
Обикновената янтарна киселина ще бъде отличен стимулант. Счукайте 2 таблетки на прах и разтворете в 1 литър вода. Поливайте всички израснали разсад. Може да се дава на всеки 2 седмици до засаждане в земята.
Подхранване на краставици
Когато дойде време да засадите краставици в земята, подгответе дупката. Както си спомняте, тази култура много обича органичните торове. Най-добрият тор, добавен в дупката преди засаждане, е хумус . Краставиците обичат и оборски тор . Смесете тора с почвата, за да не изгори корените, залейте с вода и засадете растенията.
Също така поръсете хумус отгоре – тогава по-нататъшното поливане ще бъде особено питателно за краставиците! Ако искате краставиците да започнат да растат бързо след трансплантацията, помогнете им да издържат стреса бързо и тихо. Добавете 4 капки циркон към 1 литър вода , изсипете чаша на всяко растение.
В бъдеще подхранвайте краставиците след всяко поливане. Не забравяйте да подхранвате както фосфорно-калиеви, така и азотни торове, в противен случай няма да получите добра реколта! Краставиците особено обичат естествените торове на базата на сурово мляко (суроватка) и йод, всички видове инфузии (бананови кори, черупки, чай), зелен тор, вермикомпост и компост.
Колкото повече подхранвате краставиците си с органични торове, толкова повече реколта ще съберете!
Не забравяйте, че краставиците, подобно на картофите, консумират почти цялото си хранене от почвата. Ето защо храненията трябва да са много и да са разнообразни! Ако има много хранене и поливане, краставиците ще растат сами. Ще трябва да съберете реколтата в кофи и да я раздадете на всички, които познавате, а също и да направите много обрати за зимата! Следвайте простите правила и винаги ще имате краставици.