Увеличават ли ремонтите цената на апартамента? Не винаги. Някои грешки могат лесно да бъдат поправени – а за други нюанси трябва да се помисли още на етапа на предварителното планиране.
Ремонти от „Баш майстора“
Да се спестят пари за професионални майстори – въпрос, който е доста респектиращ. Да залепите отново тапетите, да пребоядисате стените или фронтовете на мебелите, да окачите картини – да и пак да. От друга страна, небрежно нанесената „на ивици“ боя, криво подрязаните тапети, положените от собствените им ръце плочки значително намаляват стойността на апартамента. Водопроводните и електрическите инсталации трябва да се поверят на професионалисти, за да се избегнат неприятни изненади. Професионалният агент (и опитен купувач) ще разбере всичко веднага, като погледне около водомера или в разпределителното табло.
Лошо първо впечатление
За къщите това са оградата и градинката пред дома. Когато става въпрос за жилищни блокове, има по-малко неща, на които можем да повлияем. Но все пак можем да направим нещо: можем да накараме етажната собственост да направи ремонт на общите части, да сменим старата врата, да сложим хубава изтривалка.
Унищожени исторически детайли
Има къщи, които имат историческа стойност в своята цялост: това са не само исторически имения на няколкостотин години, но и някои сгради от епохата на авангарда. Най-често става въпрос за оригинално остъкляване, стъклени блокове тип „фалкон“, необичайно оформление и конструкция на прозорците.
Грешки в интериорния дизайн
„Яркожълтата стена в кухнята може да ви накара да се чувствате добре, но може да представи стаята ви в различна светлина за другите“, казва експертът по недвижими имоти Томас Гудман.
Минималистичният интериор може да изглежда скучен, но има много по-голям шанс такъв апартамент да намери купувач. Дори шикозните и модерни тапети ще намалят цената на апартамента, а не обратното. Освен това за купувача е по-лесно да си представи как подрежда мебелите си и как живее в семпъл бял интериор, а не в такъв, в който навсякъде има следи от вашата индивидуалност.
Остаряла кухня
Кухнята – повече от всяка друга част на жилището – издава възрастта на апартамента. Лошото осветление, счупените шкафове и претрупаните повърхности могат да направят апартамента да изглежда зле. Подмяната на кухнята обаче може да не се изплати при продажбата на апартамента – но можете да се ограничите до дребни ремонти, почистване и пребоядисване.
Тъмни стаи
В един идеален свят всяка стая би била залята от светлина. В действителност прозорците са обърнати на север, дърветата блокират прозореца или къщата на съседа. Не искате да влошавате ситуацията, като боядисвате стените в тъмни цветове. Това по принцип е въпрос на вкус и може да изглежда дори очарователно. Но тогава ще бъде трудно да се продаде такъв апартамент.
Неудачна подова настилка
Най-неудачната подова настилка е килимът. Въпреки че килимът може да бъде много уютен в спалнята, той може да отблъсне потенциалните купувачи поради трудната поддръжка. Друга лоша идея е зонирането с различна подова настилка. Опитът на агенциите за недвижими имоти сочи, че клиентите най-много харесват паркета в целия апартамент.
Изоставяне на ваната
В апартамент с малка баня е изкушаващо да се спечели малко пространство (например за пералня), като се замени ваната с душ-кабина.
Първо, сглобяемите душ кабини са остаряло и непривлекателно решение. По-добре е да поставите душ преграден със стъклена бариера. Второ, възможността да се излежаваш във ваната след тежък ден е много ценна за много хора; и никой не иска да купува апартамент, в който първото нещо, което трябва да направи, е да завърти цялата водопроводна инсталация в банята, да пренареди пода и да плати голяма сума за ваната.