Антон Иванов от Българския енергиен и минен форум се появи в БНР и обясни нещо, което е много кошмарно за България. Той направи това, след появилите се спорове около Плана за възстановяване и устойчивост и записаните в него ангажименти на България за енергийната сфера.
„Ние сме поели тежки задължения да ограничим производството от въглища със значителен процент – 40%. Това ще доведе до много затруднено положение за осигуряване на вътрешния електроенергиен баланс след 2026 г. в страната, ще трябва да разчитаме на внос. А вносът в региона е на много висока цена.“
Според него в момента всичко се прави за политическа употреба.
Казва, че още 2020 година, назад във времето, в първия план, направен от ГЕРБ, има ангажимент, макар и при други условия. И там се говори за затваряне на блоковете на въглижа. Тогава мярката е обвързана с изграждане на централи на природен газ.
Според него обаче, ГЕРБ имат основание да алармират, защото финалното предложение е задължително, без да е ясно дали можем да вземем някакви мерки в този кратък срок, за компенсация на задължението. Споделя и, че никой до сега не е подготвил и предложил на ЕК вариант със стратегически резерв, който да включва механизъм за капацитети.
„Финландия преди дни е получила одобрение за подобен механизъм, но у нас не се работи по този въпрос. Ако няма механизъм, а такъв все още не се предвижда, не е планиран, не се обсъжда – тези наши важни за енергийната сигурност блокове да получават подкрепа, докато не работят, то това означава 1:1 затваряне на редица от мощностите в комплекса „Марица-изток“. Няма защо да се заблуждаваме.“
При тези условия картината е ясна.
Имаме ангажименти, които трябва да удовлетворим приблизително. Хем да ги изпълним, хем да има някакъв плавен преход, който да не застраши националната сигурност. Според него трябва да се наблегне на инвестиции за производства, при които се намаляват емисиите. Трябва да се създаде и споменатия механизъм за стратегически резерв, който да е гаранция на операторите на средства за поддръжка на съоръженията, когато не работят.
„Има процедурна възможност за предоговаряне или преоценка на заложени цели и мерки в Плана за възстановяване и устойчивост. Това обаче изисква дълъг период на разговори с ЕК, а в този период няма да могат да бъдат получавани средства. Затова е въпрос на баланс на интересите, обобщи ситуацията Иванов.