Пигментните петна по кожата, особено ако са се появили по-късно в живота ни и не са присъствали по лицето и тялото от раждането, са важни сигнални признаци за здравословното състояние и начина на живот на притежателите им.
Твърдението „кожата е огледало на тялото“ в тази ситуация е максимално оправдано, тъй като петната по кожата могат да имат статус не само на естетически проблем, но и да са признак за наличието на редица заболявания.
Значението и вниманието към болестта на старческите петна е оправдано от факта, че на хиперпигментацията е отделен цял раздел в Международната класификация на болестите, която представлява набор от закони за лекарите, според които се поставя диагнозата на дадено заболяване. Това означава, че в медицината пигментните петна имат много по-сериозен статус от обикновения естетичен кожен проблем.
Разбира се, най-опасният представител на локализираната хиперпигментация е меланомът – едно от най-злокачествените новообразувания. И основният провокатор на появата му и стимулатор на бързото развитие се счита прекомерното посещение на солариуми.
Основните признаци, които показват, че трябва незабавно да се консултирате с дерматолог, за да изключите диагнозата меланом:
Увеличаване на размера и промяна на цвета на петното.
Неравен релеф: кожата може да се нагъне или да се подуе в областта, където е локализирано петното.
Нарушаване на целостта на кожата, до появата на ерозии и подуване (секреция на серозна течност).
Появата на локален сърбеж или други странни усещания в областта на петното.
Основният фактор, който провокира появата на меланома, е ултравиолетовото лъчение. Следователно отговорът на въпроса: „Какво да направите, за да намалите рисковете от меланом?“ – лежи на повърхността. За целите на превенцията се препоръчва използването на SPF защита, за предпочитане с минерални фото филтри, и избягване на продължително излагане на открита слънчева светлина.