През април жизненият цикъл на гроздето навлиза в нова фаза. След хибернация издънките започват да се събуждат.
Именно компетентните действия на лозаря през този период до голяма степен ще определят качеството и количеството на бъдещата реколта.
Пролетното подрязване и подготовката на растенията за активен растеж е най-важното от априлската лозарска работа, казва Анастасия Коврижна.
Тук няма дреболии, защото всяка стъпка пряко влияе върху здравето на лозата, нейната продуктивност и времето на плододаване.
Санитарно подрязване и обработка с разтвор
Основната задача на априлската работа е да подобри здравето на насажденията. Освобождаването на храсти от повредени, изсушени и болни издънки дава тласък на активния растеж на млади, жизнеспособни издънки и предпазва растенията от гъбични заболявания.
За да се сведе до минимум вероятността от увреждане, подрязването трябва да се извършва в сухо време, с добра вентилация на района. Трябва само да отрежете отслабени, премръзнали или болни лози, които уголемяват лозето, заедно с вертикално насочени издънки и миналогодишни безплодни издънки.
Останалите стъбла трябва да бъдат третирани с меден или железен сулфат за предотвратяване и борба с болестите.
Мулчиране и торене
След подрязването трябва да мулчирате земята около ствола със слой хумус или компост.
Покриването на почвата с органична материя ще запази влагата и ще потисне растежа на плевелите. Под мулч земята ще се затопли по-добре и ще бъде наситена с кислород.
Доставката на минерални торове за грозде за целия вегетационен период се полага през април.
Растенията се хранят с калиево-фосфорни смеси, използват се дървесна пепел, оборски тор и други органични добавки.
Торовете трябва да се внасят на метър от ствола, равномерно разпределени и добре вкарани в почвата. Азотът трябва да се дава само в малки дози, за да не се провокира бърз растеж на зелена маса.