Считано от началото на октомври, някои от най-жизненоважните лекарства, включително тези за диабет и определени антибактериални продукти, ще изискват електронно предписание.
Това решение е част от проектозакон, представен от Министерството на здравеопазването, и в момента е отворен за публично обсъждане.
Изменението идва в отговор на нарастващата нужда от строг контрол над разпространението и употребата на лекарства, особено в светлината на проблемите с антимикробната резистентност. Освен това, преходът към електронното предписване е в линия с амбициите на страната за модернизация на здравеопазването.
Една от главните цели на тази промяна е да се избегне нерегулираната продажба на лекарства, която може да доведе до сериозни проблеми за здравето на пациентите.
Парламентарната комисия по здравеопазване вече е настоявала за проверка на износа на лекарства, за да гарантира, че не се нарушава законодателството.
Подобряването на системата за предписване на лекарства не е само въпрос на ефективност, но и на сигурност.
Електронните рецепти ще помогнат за предотвратяване на грешки в дозировката, дублиране на лекарства или нежелани взаимодействия между различни препарати. В допълнение, те ще осигурят по-лесен и бърз достъп до информацията за пациентите, което ще улесни работата на медицинските специалисти и ще подобри качеството на медицинското обслужване.
Този преход към дигиталната ера в здравеопазването се очаква да бъде началото на поредица от промени, насочени към модернизацията и оптимизацията на сектора. Надеждата е, че иновациите като електронните рецепти ще представляват едва началото на пътя на България към един по-ефективен и сигурен здравен модел.