Зрението на човек е пряко свързано с количеството хранителни вещества, които получава по естествен път. Ето защо е важно да се състави диета така, че да поддържа всички необходими функции на тялото, от които зависи зрителната острота.
Прочетете какви продукти могат да попълнят липсващите микроелементи и да подобрят зрението в материала.
Пет продукта за зрение
Според общопрактикуващия лекар Надежда Чернишова, сред многото храни, които могат да повлияят на качеството на зрението, боровинките заемат специално място.
— Съдържат вещества, които възстановяват функционирането на ретината, особено при ярка светлина. Повечето от нас сега работят на компютър, поради което ретината на окото е под постоянно напрежение. Боровинките съдържат антоцианини – вещества, които помагат за бързото възстановяване на ретината при ярка светлина, каза Чернишова .
Всички оранжеви зеленчуци също имат благоприятен ефект върху зрението, каза лекарят.
„Морковите, тиквата и ряпата съдържат голямо количество бета-каротин, който се счита за предшественик на витамин А. Той насърчава цветоусещането в окото и поддържа роговицата в добро състояние, предотвратявайки сухота“, каза специалистът.
Мазната морска риба също е важна в диетата, предупреди Чернишова. Тя е източник на омега-3 ненаситени мастни киселини, които подобряват сърдечно-съдовото здраве.
„И косвено засяга очите, защото те съдържат голям брой кръвоносни съдове и артерии и е важно да ги поддържаме в добро състояние. С тази задача се справят витамините, които се съдържат в мазните риби”, обясни терапевтът.
Лекарят също така посъветва да включите в диетата яйца и ядки.
— Яйцата съдържат лутеин, който има благоприятен ефект върху ретината и помага за възстановяването на очната тъкан, а ядките са богати на полезни мазнини и съдържат много фосфор и калий. Всички те засягат зрителния нерв”, каза събеседникът на ВМ.
Колко често трябва да ядете тези храни?
Когато става въпрос за хранене, не трябва да се изпада в крайности, казва лекарят. Качеството на зрението не зависи от количеството на определени храни в диетата, а от нейния баланс и редовност. Важно е да се поддържа съотношението на наситени киселини, фибри и протеини, както и редовно да се яде храна само в прясно приготвена форма.