В навиците на българи е да застраховат на първо място колата си. Едва след това някои от тях обмислят дали да застраховат жилището си и в крайна сметка не са много хора, които го правят. Това разбираме от Милена Петкова, застраховател, цитиран от Фокус.
И причината да се мисли първо за колата е задължителната Гражданска отговорност
Евентуално някои собственици решават да си направят и каско на колата и чак тогава се мисли за дома. Проблемът с тази логика е, че ако нещо стане с колата ти, ти губиш една купчина желязо. Да може да струва пари, но в крайна сметка домът ни е всичко. Тази култура я нямаме в България.
Най-често домовете се застраховат срещу рискове от пожар, наводнение, земетресение, градушка, буря, блъскане от ММПС, ВиК авария
Средно цената за една полица с такова покритие е между 80 лева и 180 лева, като така защитаваш имуществото си, включително и от кражба. Това е цената за година, като тя може да се разсрочи на две или четири части.
Тя признава, че голям проблем хората да не вярват на застрахователите е включително самият бранш
Има много брокери, които не обясняват както трябва какво същност покритие получават хората. Клиентите отиват и искат възможно най-евтиното нещо, например застраховка за 30-40 лева. Без да знаят, че всъщност тук защитата е много, ама много по-малка.
Грешно вярване е, че ако застраховащ дома си за 100 хиляди, ако нещо стане ще получиш толкова
Истината е, че ти ще получиш около 70% от оценката. Ако сключиш застраховка с максимално много покрития, тогава процентът може да се вдигне до 80%, но никога не може да е 100%.
Защитено ли е движимото имущество в дома ни?
За да получите обезщетение при проблем с него, трябва да имате такова покритие към полицата. Някои застрахователи пропускат да кажат на хората, че трябва да се включи изрично. Освен това, за да се включат тези вещи към застраховката, човек трябва да разполага с документи към тях и да ги предостави.