Чуждестранни експерти смятат, че пицата и други ястия за вкъщи могат да съдържат канцерогени, които увеличават риска от рак. Вредните вещества могат да се появят в храната след контакта ѝ с опаковката.
За това разказа Наталия Соколова, ръководител на Съюза за енергийна и екологична безопасност.
Тя каза, че например кутиите за пица не се рециклират, защото картонът е напоен с мазнини. Поради тази причина производителите измислят различни начини да направят опаковката (чаша за еднократна употреба или кутия за пица) водоустойчива и устойчива на мазнини.
„Те се обработват с полифлуороалкилни вещества. Те са известни още като PFAS, „вечни химикали“ и „вечни замърсители на околната среда“. Те включват около 9000 химикала, най-известните от които са GenX, PFBS, PFOA, PFOS“, обясни експертът.
Ситуацията е парадоксална: в желанието си да улеснят живота си, хората не се замислят за тежките последици, до които ще доведат действията им.
PFAS са известни още от 40-те години на миналия век, като по това време учените и еколозите не са могли да предвидят способността на тези вещества да се разпространяват в околната среда, тяхната стабилност и токсичност. Проблемът беше разгледан едва в началото на 21 век. Сега става дума за сериозни проблеми, свързани с мащабното замърсяване на въздуха, почвата и питейната вода.
PFAS са открити дори в арктическия лед, а също и в човешкото тяло.
Соколова добави, че засега въздействието на тези съединения върху хората е слабо проучено и това не позволява да се правят дългосрочни прогнози. Известно е, че след като се натрупат в човешкия организъм, те могат да намалят имунитета на човека и да го направят по-уязвим за атака от вируси, както и да провокират:
- заболяване на щитовидната жлеза;
- чернодробно заболяване;
- бъбречно заболяване;
- безплодие;
- рак;
- болест на Алцхаймер.
Има планове за забрана на употребата на PFAS в някои държави.
Това обаче няма да е лесна процедура, тъй като тези вещества се съдържат в почти всички опаковки на храни. Учени обаче вече са намерили алтернатива, която е безвредна за хората и околната среда. Те са успели да създадат биоразградим и екологично чист филмов материал, който не съдържа синтетични компоненти и може да съхранява храните за по-дълго време, заключава екологът.