Въпреки името си, розовата плесен всъщност не е плесен – това е бактерия. Подобно на мухъл, то често се среща в баните, където се събира по фугите, около тапите и по уплътненията на ваните. Тя се развива добре в топли помещения, където има постоянна влага и минерали, с които може да се храни.
Понякога хората бъркат розовата плесен с натрупване на продукти, като например шампоан, тъй като е слузеста на допир и расте като филм, а не като текстура, както другите плесени.
Розовият мухъл – който обикновено е с блед руж или цвят, подобен на праскова – е пренасяна по въздуха бактерия, наречена Serratia Marcescensor, или понякога бактерия, наречена Aureobasidium Pullulans.
Въпреки че е по-малко опасна от черната плесен, тя може да причини инфекции на пикочните пътища, храносмилателни проблеми и в редки случаи пневмония.
Тя може да причини и инфекции, ако бактериите попаднат в порязвания или счупена кожа.
Добрата новина обаче е, че розовата плесен е лесна за отстраняване. Няколко обяснителни видеоклипа в TkTok събраха хиляди гледания, тъй като хората за първи път разбраха, че грозното натрупване всъщност е жив организъм.
Както и при черния мухъл, препоръчително е да носите маска и ръкавици, когато използвате почистващи препарати, за да се отървете от бактериите. Обикновено е добре помещението да се проветрява добре, така че отворете прозореца.
Повечето продукти, които се продават без рецепта, ще унищожат бактериите, включително белина, но при по-упорити петна може да посегнете към любимия си препарат за почистване на фуги.
За да се предпазите от розов мухъл, най-добре е да почиствате редовно и да се уверите, че помещението е добре проветрено.