Ако знаете ясно какво да правите в случай на злополука, можете да избегнете стрес, допълнителни проблеми и ненужни разходи.
Спрете, включете аварийните светлини, излезте от колата и не забравяйте да я заключите. Понякога умишлено се провокират катастрофи, за да се вземат ценности от колата. Ако инцидентът е вечер или през нощта, носете светлоотразителна жилетка.
Поставете предупредителен триъгълник (светлоотразителен триъгълник) на разстояние 15 м в града и 30 м извън града.
Оценете ситуацията. Ако вие или друг шофьор, пътници или пешеходци сте ранени, обадете се на линейка и осигурете първа помощ. Ако в произшествие участват повече от две коли или са повредени пътни обекти като стълбове, огради и пътни знаци, обадете се в полицията.
Уловете ситуацията в снимки и видеоклипове. Направете снимки от различни ъгли, за да документирате щетите възможно най-точно. Добавете няколко снимки от по-голямо разстояние – това ще помогне за възпроизвеждане на ситуацията и оценка на позицията на автомобилите на пътя.
Проверете „Гражданската отговорност“ на другите участници. Това може да стане на уебсайта на Гаранционния фонд.
Обадете се на вашата застрахователна компания. Специалистите на горещата линия ще предоставят безплатни консултации.
Разберете кой е виновен за инцидента. Ако има разногласия по този въпрос, ще трябва да се обадите на КАТ.
Определете степента на щетите.
Ако има малко от тях, можете да съставите двустранен протокол.
Попълнете протокола, ако сте се съгласили с това, имате валидни полици и размерът на щетите е включен в лимита. Също така при инцидента не би трябвало да има пострадали и щети по пътната инфраструктура.
Не забравяйте да подпишете и от двете страни.
Обадете се на полицията, ако сте притиснати, заплашвани или се опитват да ви убедят във вина. Също така си струва да изчакате екипажа, ако не сте сигурни в размера на щетите.