Тихомир Тошев е кредитен консултант. Той предупреди, че в ръста на ипотечните кредити има уловка. Те са се увеличили като обем, с 20% по-голяма обща стойност. Броят им обаче е намалял с 2% спрямо миналата година.
Това се дължи на по-високите цени на имотите
Той коментира доклада на БНБ за жилищното кредитиране. В него пише, че за година банките са кредитирали домакинствата с над 5 милиарда за имоти.
Друг момент са сделките с пари в брой
Близо 50% от сделките са в кеш, но в последните 18 месеца количеството им спада.
Любомир Дацов констатира, че въпреки всичко, промени в лихвите почти няма
Обемите на ипотечните кредити са се увеличили рязко. Ако БНБ вземе мерки по тази тема, това ще доведе до скок на лихвите по ипотеките.
В момента има повече от 78 милиарда лева са вложени на депозит от българите в банките. В същото време 35 милиарда лева са изтеглени под формата на кредити. Банките може да се каже, че са свръхликвидни.
Средно за страната средния размер на ипотечните кредити е 190 хиляди лева
В София обаче е 240 хиляди лева. Пазарът се съсредоточава в големите градове. Най-предпочитаните са апартаментите с три стаи. В последните месеци цените се задържат, леко се се успокояват, но ще се регистрира повишение. Вероятно с между 0.2% и 0.5%.
Препоръката е да сме много внимателни в преценката на възможността да изплащаме кредитите, които имаме
Цените на пазара на недвижими имоти са по-високи от нормалното. Все още. А кредитирането допълнително помпа инфлацията. Цените се отнасят спрямо нейното ниво. А този индекс се отразява върху условията да влезем в еврозоната.