Представете си сцената: вървите по улицата и сред листата, които се въртят на вятъра, погледът ви се спира на нещо, което не е от листата – банкнота от 20 лева.
Някак незабелязана от всички останали, които са вървели по този път, но открита от вас, тя изглежда е вашият късметлийски ден, в който можете да похарчите малко повече пари за някакво удоволствие.
Въпреки това в съзнанието ви се върти мисълта, че дори и да не е вече в чужд портфейл, това все още са чужди пари и вие технически крадете.
Преди няколко години една жена се оказа с криминално досие, след като прибра 20 паунда, намерени на пода, след като видеонаблюдението я забеляза да взема банкнотата.
Въпреки че намирането на прилична сума пари на пода би могло да подобри деня ви, правните проблеми също не си заслужават да го съсипват и един правен експерт има няколко съвета, ако някога се окажете в такава ситуация.
Джерард Филити, адвокат и старши съветник в The Lawfare Project, заяви пред The Mirror, че човек може да бъде обвинен в нещо като „кражба чрез намиране“, ако вземе пари, които не са негови, и ги задържи за себе си.
Той обясни, че ако се опитате да вземете парите, ще бъдете считани за „виновни за кражба“ и посъветва хората да направят опит да ги върнат на законния собственик.
Това може да означава да ги предадете на персонала в магазина, ако сте ги намерили там, да се опитате сами да откриете лицето, ако заедно с парите сте намерили и някакъв документ за самоличност, или да се отправите към местния полицейски участък, за да ги предадете, ако наистина не знаете откъде да започнете търсенето.
Филити каза също, че ако намерите пари в магазин и „нямате доверие на собственика на магазина“, за да не ги пуснете просто в касата, тогава отново е правилно да се насочите към най-близкия полицейски участък.
От друга страна, ако никой не дойде да вземе парите след 28 дни, можете да се върнете и да ги вземете, макар че това е малко по-малко вълнуващо, отколкото да ги получите веднага след намирането им.
Той не е единственият правен експерт, който казва, че наистина трябва да предприемете „разумни стъпки“ за намиране на първоначалния собственик на парите, ако не искате да си имате проблеми със закона.
Адвокатът Мартин Пийзи каза, че не трябва да забравяте да поискате разписка в полицейския участък, когато предавате парите, за да можете да си ги приберете сами, ако никой друг не ги вземе.
Ако имате късмет, в крайна сметка може дори да получите повече пари, отколкото сте намерили на първо място, като сте били добър гражданин.
Таксиметров шофьор, който намерил 570 паунда на задната седалка на таксито си, в крайна сметка получил много повече под формата на дарения, след като върнал изгубените пари на законния им собственик, въпреки че самият той изпитвал финансови затруднения.
Понякога доброто дело е само по себе си награда, а друг път правилната постъпка наистина се отплаща.